IE Warning
Your browser is out of date!

This website uses the latest web technologies so it requires an up-to-date, fast browser!
Try Firefox or Chrome!
Back to top

Muhafazakar Yükseliş Partisi Lideri Yılmaz: "Ruslar Boğazlardan Geçemez"

Muhafazakar Yükseliş Partisi Lideri Yılmaz: "Ruslar Boğazlardan Geçemez"

Muhafazakar Yükseliş Partisi (MYP) Lideri Ahmet Reyiz Yılmaz'dan Boğazdan geçen Rus savaş gemileri ile ilgili önemli bir uyarı geldi. Cumhurbaşkanı ve Başbakanı bu konuda göreve davet eden MYP Lideri Ahmet Reyiz Yılmaz, "Ruslar, Boğazlardan geçemez. Bunlar ticaret değil savaş gemileridir" dedi.

Yılmaz, Cumhurbaşkanı ve Başbakanı göreve davet ettiğini belirterek "Bunlar ticaret değil savaş gemileridir. Bu Montrö sözleşmesine aykırıdır" diye konuştu.

Montrö anlaşmasına aykırı durumla ilgili hükümeti uyaran MYP Lideri Ahmet Reyiz Yılmaz, şunları söyledi: "Ruslar, Türkiye ile bir savaş ihtimali ve hazırlığı içinde iken bizim boğazlardan onların yığınak yapışını izlememiz hatta onlara kılavuzluk etmemiz nasıl bir güvenlik anlayışıdır anlaşılabilir değil. Boğazlardan geçiş şartları resmen ihlal ediliyor."

Montrö Boğazlar anlaşması maddelerini hatırlatan Yılmaz, sözlerini şöyle sürdürdü: "Montrö Boğazlar anlaşması; Madde 5: Savaş zamanında, Türkiye savaşan ise Türkiye ile savaşta olan bir ülkeye bağlı olmayan ticaret gemileri, düşmana hiçbir biçimde yardım etmemek koşuluyla, Boğazlar'da geçiş ve gidiş-geliş (ulaşım) özgürlüğünden yararlanacaktır. Bu maddenin devamında; MADDE 20. Savaş zamanında, Türkiye savaşan ise, 10. maddeden 18. maddeye kadar olan maddelerin hükümleri uygulanamayacaktır; savaş gemilerinin geçişi konusunda Türk hükümeti tümüyle dilediği gibi davranabilecektir.Bu maddenin devamında; MADDE 21. Türkiye kendisini pek yakın bir savaş tehlikesi tehdidi karsısında sayarsa, Türkiye'nin, iş bu sözleşmenin 20. maddesi hükümlerini uygulamaya hakkı olacaktır."

Yılmaz, buna göre, hükümetin boğazları yol geçen hanına çeviren Ruslara "dur" deme hakkı olduğunu belirterek sözlerini şöyle sürdürdü: 

"Ruslar nihayetin de Türkler ile savaş durumundadır. Düşürülen Rus uçağı ile bu durum tescillenmiştir. Bunun dışında Türkiye, 21. Madde ilk paragrafını uygulayarak kendisinin savaş halindeki pozisyonunu Montrö Boğazlar Sözleşmesine göre şekillendirebilir."
Muhafazakar Yükseliş Partisi Lideri Yılmaz: "Ruslar Boğazlardan Geçemez"